į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
 lt  |  en  |  ru  |  PL  |  de 
Atmintinė pirkėjui

Ką reikia daryti, kad vieną dieną jūsų namuose apsigyventų mielas Thai katinėlis ar katytė?

 

1. Visų pirma, apsilankyti mūsų tinklapyje, perskaityt VISKĄ, kas parašyta, susipažinti su veisle, rasti atsakymus į visus čia aptartus klausimus. Užsukti į mūsų Facebook puslapį (nectario.lt), sužinoti, kuo veislynas gyvena šiandien, pasiskaityti komentarus ir žmonių atsiliepimus apie iš mūsų įsigytus kačiukus.

 

2. Stipriai užsinorėti tokio kačiuko. Įsitikinti, kad tas noras nepraeina. Įsitikinti, kad norite būtent Thai veislės kačiuko - ne kokios nors kitos veislės ir ne mišrūno. Įsitikinti, kad turėsite pakankamai pinigų kačiukui įsigyti ir jį aprūpinti visais jam reikalingais daiktais, kad turėsite pakankamai laiko kačiukui auginti ir geras sąlygas jį laikyti.

 

3. Pasitarti šeimoje ir įsitikinti, ar visi šeimos nariai nori Thai kačiuko.

 

4. Kad kačiukas atsirastų jūsų namuose, reikia ne tik norėti, bet norėti PIRKTI. Visi kilmingi gyvūnai (įvairių veislių katės ir šunys) kainuoja kelis šimtus eurų. Jeigu tokia kaina jums regis per didelė, reikėtų kreiptis į prieglaudą. Ten paskiepytas, čipuotas ir kastruotas kates-mišrūnes dalija dykai.

 

Maloniai prašome skurstančius, vargstančius, prasiskolinusius, stokojančius, vos suduriančius galą su galu, bedarbius ir benamius nesikreipti į veislyną. Mūsų sukurtos (išveistos) katės skirtos žmonėms, kurie turi tvirtą finansinį pagrindą ir gali pasirūpinti ne tik savimi, bet ir įsigytu kilmingu gyvūnu - pirkti kokybišką maistą pagal veislyno rekomendacijas, aprūpinti reikalingu inventorium, esant reikalui, visada suteikti profesionalią veterinarinę pagalbą. 

 

Interesantams, linkusiems

 

a) dejuoti, kad "brangu",

b) pykti, kad kaina yra tokia, kokia yra,

c) derėtis,

d) nustatinėti mums kainos ribą,

e) ir kitais būdais sureikšminti kainą,

 

siūlome kreiptis šiais adresais:

 

www.penktakoja.lt (Kaune)

www.katinosvajone.lt (Kaune)

www.gga.lt (Gyvūnų globėjų asociacija, Kaune ir Alytuje)

www.nuaras.lt

www.lesė.lt (Vilniaus r.)

Klaipėdos regiono gyvūnų klobos namai

Alytaus regiono gyvūnų globos namai

 

Jūs labai reikalingi beglobiams ir nieko nekainuojantiems gyvūnams!

 

5. Apsispręsti, kokios spalvos ir lyties Thai kačiuko norite ir pasirinkti iš to, kas yra gimę, o ne iš to, ko nėra. Veislynas suteikia galimybę pasirinkti iš esamų kačiukų, o ne užsisakyti nesamą, atstumiant tuos, kurie jau yra gimę ir siūlomi rezervacijai.

     Visgi ypatingai susižavėjusiems kokia nors viena vienintele spalva galime padaryti išimtį. Tačiau šioje vietoje norime atkreipti dėmesį, kad

          1) Kuo kategoriškesnis bus jūsų noras įsigyti tik tokios, o ne kitokios, spalvos ir tik tokios, o ne kitokios, lyties kačiuką, tuo ilgiau teks laukti. Laukti kantriai, neįkyrint mums tokio tipo klausimais ir dūsavimais, kaip – "Kada bus?", "Gal jau?", "Kiek dar reikės laukti?", "Vaikai zirzia..." ir pan.

          2) Mes niekada nesiimame prognozuoti, kada gims vienos ar kitos spalvos kačiukas, o numatyti lyties tuo labiau neįmanoma. Todėl ir konkretaus išsvajotosios spalvos ir lyties kačiuko įsigijimo laiko prižadėti pirkėjams negalime.

          3) Jeigu yra eilė, užsisakiusieji tam tikros spalvos ir lyties kačiuką neįgyja jokios pirmenybės prieš tuos, kurie laukia bet kokio kačiuko. Iš to išplaukia, kad, jeigu pagaliau gims jūsų užsisakytos spalvos ir lyties kačiukas, bet prieš jus eilėje bus kitas žmogus (ar keli žmonės), tas kačiukas atiteks kitiems, ir jūsų laukimo laikas dar labiau pailgės.

 

6. Apsilankyti mūsų tinklapio skyrelyje "Parduodami kačiukai". Jeigu pageidaujate vyresnio ir pigesnio katinėlio, apsilankyti skyrelyje "Pigiau". Šiuose skyreliuose išstatyti laisvi kačiukai ir katinai. Jeigu skyreliuose "Parduodami kačiukai" ir "Pigiau" laisvų kačiukų ir suaugusių katinėlių nėra, o jūs jau esate priėmę sprendimą įsigyti Thai kačiuką, rekomenduojame nurodytais kontaktais kreiptis į veislyną ir susižinoti, kada gims vada arba kada bus išleidžiamas į poilsį suaugęs katinėlis, ir kokia yra eilė norinčiųjų įsigyti.

 

7. TIK TADA (po to, kai pasiskaitėte, pasitarėte šeimoje, nusprendėte, kokio kačiuko norite, ir subrandinote norą pirkti) susisiekti su mumis ir užsirašyti į eilę Thai kačiukui įsigyti (jeigu tuo metu eilė yra). Užsirašymas į eilę nieko nekainuoja ir neįpareigoja pirkti. Priėjus jūsų eilei, bus pasiūlytas kačiukas ar keli kačiukai pasirinkimui. Jeigu tuo metu kačiuko jau nebenorėsite, galėsite atsisakyti. Jeigu eilės nėra, jums iš karto bus pasiūlytas kačiukas ar keli kačiukai pasirinkimui arba patys galėsite pasirinkti iš laisvų kačiukų skyrelyje "Parduodami kačiukai".

 

8. Kai gaunate pasiūlymą, veislynas laukia jūsų atsakymo vieną parą.

     Jeigu per tą laiką nieko nepranešate veislynui apie savo ketinimą įsigyti ar neįsigyti siūlomą kačiuką, kačiukas siūlomas kitiems laukiantiems eilėje.

     Jeigu pasiūlymą laiku priimate, reikia rezervuotis kačiuką, įmokant avansą.

     Jeigu po kurio laiko apsigalvojate ir nusprendžiate kačiuko nepirkti, rezervacinė įmoka negrąžinama.

     Tačiau, jeigu nuspręstumėte įsigyti kačiuką kada nors vėliau - kad ir po kelerių metų, rezervacinė įmoka jums būtų užskaityta.

 

9. Jeigu auginant rezervuotą kačiuką išryškėja jo sveikatos sutrikimai, veislynas pasilieka teisę atšaukti rezervaciją ir neparduoti nesveiko kačiuko. Tokiu atveju galimos dvi išeitys, pagal pirkėjo pageidavimą: grąžinama rezervacinė įmoka arba pasiūlomas kitas pirkėjo lūkesčius atitinkantis kačiukas.

 

10. Turėti kantrybės palaukti, kol kačiukas bus užaugintas iki 3 mėnesių ir galės iškeliauti į naujus namus. Per tą laiką kačiukas gauna kilmės dokumentą, yra sučipuojamas, paskiepijamas ir kastruojamas/sterilizuojama. MŪSŲ KAČIUKAI PARDUODAMI SU VISAIS DOKUMENTAIS!

 

11. Užsirezervavusiems kačiuką, suprantama, norisi gauti nuotraukų, kad galėtų stebėti, kaip jis auga. Nuotraukas atsiunčiame, tačiau ne pagal kiekvieno individualų pageidavimą ir ne kasdien. Per visą rezervacijos laikotarpį atliekamos trys vados fotosesijos. Intervalai tarp fotosesijų išdėstomi tolygiai, ir pirkėjas iš anksto, jau rezervuodamas kačiuką, yra informuojamas, kada gaus savo kačiuko nuotraukas. Pirmoji fotosesija kačiukui surengiama, kai jam sukanka mėnuo.

 

12. Užsirezervavusiems kačiuką, suprantama, norisi žinoti, kad jis gyvena. Kad išvengtume nuolatinio klausinėjimo "Kaip gyvena mano...?", "Kaip auga mano...?", pateikiame bendrą atsakymą, tinkantį visiems veislyne auginamiems kačiukams:

 

Jūsų kačiukas / -ė gyvena su savo mama, broliais, seserimis. Kiekviena vada (taigi ir toji, kurioje auga jūsų kačiukas) turi atskirą kambarį, įrengtą ir pritaikytą specialiai katėms. Jame - šildomos grindys, žaisliukai, kelios draskyklės, maisto indeliai ir kačių tualetai. Kambarys yra nuolat plaunamas, tvarkomas ir vėdinamas. Keliskart per dieną kuopiami kačių tualetai. Kačiukai dukart per dieną, ryte ir vakare, gauna šviežų maistą - mėsytę, kiekvieną dieną pakeičiamas jų geriamasis vanduo, įpilama šviežių traškučių. Kačiukai turi galimybę pažįsti savo mamytę - tiek, kiek jiems to norisi, arba kiek leidžiasi mamytė. Vadą dažnai lankome, pažaidžiame su mažyliais, glostome juos, imame ant rankų. Jeigu auginant vadą, išryškėja kažkurio kačiuko ypatingas elgsenos, raidos ar sveikatos sutrikimas, apie tai informuojame būsimąjį šeimininką ir kačiuko likimas sprendžiamas kartu (galime kačiuką pakeisti kitu arba grąžinti rezervacinę įmoką). Jeigu kačiuko auginimo laikotarpiu nieko nepranešame, vadinasi, jūsų kačiukas gyvena ir auga GERAI.

 

13. Tie, kurie nori išsirinkti kačiuką ne iš nuotraukų, o gyvai, gali tai padaryti tada, kai kačiukams sukanka 12 savaičių amžiaus – tuomet, kai jie jau yra paskiepyti, čipuoti ir pasirengę iškeliauti į naujus namus. Jeigu kačiukui dar nėra 12 savaičių amžiaus ir jis dar nepasirengęs iškeliauti, interesantų, norinčių gyvai pamatyti kačiuką ar kačiuko tėvus, nepriimame. Kačiukų tėvus galima pamatyti nuotraukose, parodose arba gyvai kačiuko atsiėmimo iš veislyno metu.

 

14. Kol jūsų rezervuotas kačiukas auginamas, gausite iš veislyno visą reikalingą informaciją apie jam reikalingus daiktus, jo maitinimą bei priežiūrą. Taigi turėsite laiko susipirkti naujajam šeimos nariui kraitelį. SVARBU: Pirkdami daiktus, o ypač maistą ir kraiką kačiukui, laikykitės veislyno rekomendacijų, ne pardavėjų. Tik veisėjas žino, kaip maitinti ir auginti jo sukurtą kačiuką. O gyvūnų prekių pardavėjai žino, kokias prekes jiems reikia įsiūlyti pirkėjams. Nepasiduokite azartui pirkti viską iš eilės, kas yra rinkoje, o paskui tyrinėti, kaip visa tai priims kačiukas. Jei klausiate mūsų, ką daryti, o darote ką norite, mes jūsų nekonsultuojame ir už pasekmes kačiuko sveikatai bei elgesiui neatsakome.

 

15. LAIKU atsiimti kačiuką iš veislyno. Kačiuko atsiėmimo laikas nurodomas iš anksto, rezervuojantis kačiuką. Jeigu neatsiimate per tris dienas, skaičiuojamas viešbučio mokestis – 5 eurai už dieną. "Viešbutyje" kačiukas gali gyventi 2 savaites. Neatsiėmus per 2 savaites kačiukas parduodamas kitiems žmonėms, o rezervacijos įmoka negrąžinama.

 

16. Sutartu laiku atvažiuoti į veislyną parsivežti savo kačiuko. Kačiukas keliauja automobiliu specialioje dėžėje, skirtoje transportuoti gyvūnus. Tokią dėžę galima įsigyti gyvūnų prekių parduotuvėse. Labai gerai, jeigu šeimininkas parūpina (pasiūna) kelioninei dėžei užvalkalą, kadangi tajų kačiukai bijo šalčio, o iškeliauja į naujus namus po skiepų, taigi reikia pasirūpinti, kad jų kelionė būtų šilta. Jeigu neturite galimybės atvykti į veislyną patys, už atskirą mokestį kačiuką galime atvežti mes.

 

17. Kačiuko atsiėmimas iš veislyno – tai trumpa, 10-15 min. susitelkimo reikalaujanti procedūra: jūs pasirašote ant dokumentų ir susimokate už kačiuką. Geriausia, kad šios procedūros metu maži vaikai nedalyvautų. 

 

18. Išsimokėtinai kačiukai neparduodami. T. y. atsiimant kačiuką, reikia susimokėti visą likusią sumą.

 

19. Kačiukai į užsienį neparduodami. Per krovinių vežėjus savo kačiukų į užsienį nesiunčiame.

 

20. Pagrindiniai reikmenys, kuriuos reikia įgyti kačiukui: draskyklė, tualetas, kraikas, transportavimo dėžė + užvalkalas arba šiltas apklotas jai, keli indeliai maistui ir vandeniui, sausas ir šlapias maistas (pagal veislyno rekomendaciją). 

 

21. Mes nesuteikiame galimybės kačiuką "pasimatuoti", t. y. nusipirkti, parsivežti namo, o po kurio laiko, jeigu kažkas nepatiko, grąžinti, atgaunat už jį sumokėtus pinigus. Kačiukas – ne drabužis ir ne daiktas, kurį būtų galima stumdyti pirmyn atgal. Jis – gyva būtybė, kurią dera priimti ir mylėti besąlygiškai, kaip savo šeimos narį. Vis dėlto, nesvarbu, kad ir kiek laiko būtų praėję po kačiuko nusipirkimo - kelios dienos ar keleri metai – kačiuką galima grąžinti į veislyną, neatgaunat už jį sumokėtų pinigų. Po tokio pirkėjo poelgio mūsų lauktų nemenkas rūpestis ir darbas – surasti katinėliui naujus, tinkamus namus. 

 

Ko nereikia daryti...

 

1. Neskambinkite į veislyną, jeigu jūsų nedomina mūsų kačiukai, bet jums tiesiog nuobodu ir norite su kažkuo pasikalbėti. 

 

2. Nesikrepkite į mūsų veislyną, jeigu norite įsigyti katinėlį veisimui. Visi mūsų kačiukai Lietuvos ribose parduodami tik namams. Savo patinėlių kergimui nenuomojame. Kaip įsteigti Thai kačių veislyną, nekonsultuojame.

 

3. Nesikreipkite į veislyną (skambučiu ar FB, el. pašto žinute) anksčiau kaip  8 val. ryto ir vėliau kaip 22 val. vakaro.

 

4. Nesiteiraukite, ar mūsų katės "siamo" (šiuo klausimu yra pakankamai informacijos tinklapyje).

 

5. Neuždavinėkite klausimų, į kuriuos jau atsakyta tinklapyje, skyrelyje "Klausimai-atsakymai". Nesiteiraukite: "Ar dar turite...?" Mūsų tinklapis veikiantis ir nuolat atnaujinamas, visa informacija jame aktuali. Vos tik kačiukas rezervuojamas, jo nuotrauka išimama iš tinklapio ir skelbimų portalų. Jeigu kačiukas vis dar reklamuojamas, vadinasi, jį turime. 

 

6. Nusprendę įsigyti Thai kačiuką, nesikreipkite į veislyną pernelyg anksti, pvz., pusę metų ar metai iki tos datos, kada norėtumėte parsivežti kačiuką į savo namus. Sekite tinklapio skyrelį "Parduodami kačiukai" ir kreipkitės tada, kai pamatysite konkretų rezervacijai išstatytą kačiuką, kurį norėtumėte įsigyti ir kurio parsivežimo laikas jums tinka.

 

7. Jeigu skyrelyje "Parduodami kačiukai" nematote tos lyties ir spalvos kačiuko, kokio norite, tiesiog laukite tol, kol pamatysite. Arba pakeiskite savo apsisprendimą ir įsigykite kitokios spalvos / lyties kačiuką. Mes nesuteikiame galimybės vienu metu užsisakyti kačiuko spalvą, lytį ir jo parsigabenimo į naujus namus datą. Kačiukas – ne tortas, kurį būtų galima iškepti gimtadieniui. Mes kuriame Thai kates tokias, kokios patinka mums patiems ir į pirkėjų užgaidas nesiorientuojame. Pirkėjai turi derintis prie mūsų pasiūlos. Norintiesiems įsigyti kačiuką siūlome rinktis iš to, kas yra, o ne užsakinėti tai, ko nėra, atmetant jau gimusius ir šeimininkų laukiančius kačiukus. Visi mūsų kačiukai gražūs ir geri!

 

8. Nepasakokite ilgų istorijų apie savo anksčiau turėtus katinus. Tai neturi nieko bendra su mūsų katėmis, mums tai visiškai neįdomu ir mes neturime laiko išklausinėti tas istorijas! 

 

9. Nepasakokite ilgų istorijų apie savo vaikus. Nepranešinėkite apie jų ligas (pvz., alergiją ar autizmą) ir emocijas, laukiant kačiuko. Nepranešinėkite, kada jūsų vaiko gimtadienis ir nespauskite mūsų jums parduoti kačiuką, kuris gimęs panašiu metu, teigdami, kad jūsų vaikas ir kačiukas "galės kartu švęsti gimtadienius", o iš tikrųjų norėdami kačiuką padovanoti vaikui gimimo dienos proga. Mes prieš tokį požiūrį, kad kačiukas būtų dovanojamas kaip gimtadienio dovana - žaisliukas vaikui! Neinformuokite mūsų apie savo šeimos planavimą, gimdymo datą, nesiųskite nėščiosios fotosesijos nuotraukų. Tokie atvejai pasitaiko ir gan dažnai. Mes nesame ginekologai, pediatrai, pedagogai, vaikų darželis, vaikų užimtumo centras, gimtadienių animatoriai, cirkas ar kita institucija, dirbanti vaikams ir su vaikais. Neraginkite mūsų greičiau parduoti kačiuką, greičiau atsiųsti nuotraukų ar dar kažką daryti greičiau, nes zirzia jūsų vaikas. Kačiuko gimimo ir auginimo proceso pagreitinti neįmanoma. Nuotraukos atsiunčiamos iš anksto nurodytomis datomis. Kai ateina metas atsiimti jums užaugintą kačiuką, nesiveskite pas mus būrio savo vaikų ir nesakykite, kad jie – būsimieji kačiuko šeimininkai. Tokios kalbos mus šiurpina. Kačiukas nėra žaislas vaikams. Ir pasirūpinti jo fiziniais ir emociniais poreikiais gali tik suaugęs asmuo.

 

10. Nesikreipkite į veislyną kupini abejonių, nežinodami, ko norite, ne nuotaikoj ar neigiamai nusiteikę. Klausimai, kurie prasideda "Ar NE..." (Ar NEsišeria, Ar NEliūdės, kai būsiu darbe, Ar NElipa užuolaidomis, Ar NEsirgs, Ar NEpabėgs, Ar NEsidrasko, Ar NEpridergs ir t. t.), rodo, jog NEsate pasirengę įsigyti naują šeimos narį ir jums dar NE laikas kreiptis į veislyną. Pirkėjo pozicija turi būti visiškai POZITYVI, jis turi degti troškimu įsigyti Thai kačiuką, būti tikras, kad jį mylės ir priims su džiaugsmu.

 

11. Nesiūlykite savo kainos. Kačiukų kainas nustatome mes.

 

12. Atvykę pas mus į namus, nefotografuokite mūsų namų interjero ir nefilmuokite jums atnešamo kačiuko. Jeigu nekantraujate ir norite būtinai nusifotografuoti savo kačiuką dar mūsų namuose, jums bus pasiūlytas fonas, ant kurio galėsite nusifotografuoti.

 

13. Nerašinėkite mums SMS žinučių. Bendravimas vyksta telefonu, el. paštu arba Facebook Messengeriu.

 

14. Nevykite į veislyną, jeigu neplanuojate pirkti arba rezervuotis kačiuko, o tenorite papramogauti, pamatyti Thai kates ir pažaisti su jomis. Veislynas – ne zoologijos sodas, į kurį nusipirkus bilietą, galima ateiti ir praleisti laisvalaikį. Veislynas – tai mūsų namai!  Gerbkite mūsų laiką ir privatumą. Tie, kurie neketina įsigyti tajų kačiuko, pamatyti mūsų kates gyvai gali parodose - informacija apie parodas, kuriose dalyvausim, skelbiama tinklapio skyrelyje "Naujienos".

     Į savo namus priimame ne žiūrovus, o apsisprendusius pirkėjus!

 

15. Vos parsivežę kačiuką, dar tą patį vakarą nerašinėkite mums nerimo pilnų žinučių: "Kodėl kačiukas nevalgo, negeria ir nesituština?" Jeigu jus kas nors įkištų į dėžutę ir išvežtų iš namų, atsidūrę naujoje vietoje jūs irgi nepultumėt gerti ir valgyti. Išlaukite, kol kačiukas apsipras naujoje aplinkoje.

 

16. Nekeiskite kačiuko vardo, kurį jam suteikė veisėjas. Neklauskite veisėjo: "O pakeisti vardą galima?" Žinoma, ne! Pavadinę kilmingą kačiuką savo sugalvotu vardu, bent jau nepranešinėkite apie tai veisėjui ir viešuose pokalbiuose (pvz., FB grupėse) pristatykite kačiuką tikruoju, veislyne suteiktu vardu. Joks veisėjas nepritars išsidirbinėjimams su veislyno suteiktu vardu. Jau rezervuodami kilmingą kačiuką, turite žinoti, kad vardus savo sukurtiems katinėliams suteikia veislynas. Gerbkite šią tvarką ir veislynų tradiciją. Jeigu tai jūsų netenkina, įsigykite mišrūną ir vadinkite, kaip tik norite. Daugiau šia tema žr. skyrelyje "Klausimai-atsakymai", punktas 47. 

 

17. Mums visiškai suprantamas pirkėjų noras rūpintis įsigytu kačiuku. Tačiau kartais tas uolumas būna perdėtas ir išeina į nenaudą kačiukui. Nevežiokite kačiuko po veterinarijos klinikas dėl tokių menkniekių, kaip nagų kirpimas ar nukirminimas. Ypač jei kačiukas po skiepų ir jei lauke žiema. Ne vienas pirkėjas pasivėžinęs į vet.kliniką šaltuoju metų laiku, parsivežė peršalusį ar virusu užsikrėtusį kačiuką. Išmokite pasirūpinti savo kačiuku namuose – nukirpti nagus, išvalyti ausis, nukirminti, sulašinti į akis vaistus (jei reikia), sugirdyti vaistus (jei reikia).

 

Ką darome mes...

 

1. Kuriam Thai kates. Parenkam partnerius, vykdom gimusių kačiukų atranką, tinkamiausius pasiliekam tolimesniam veisimui, jiems suaugus taip pat ieškom jiems tinkamų partnerių. Konsultuojamės su ekspertais-felinologais parodose. Taip išvedinėjam kačių giminystės linijas. Šio darbo eigoje kai ką šaliname (pvz., atsisakom veisti tam tikros spalvos kates), o kai kurias kačių savybes (pvz., itin sodrią akių spalvą ar meilumą, komunikabilumą) sustipriname ir išryškiname. Kuriam tokį Thai kačių tipą, kuris visų pirma patinka mums patiems, nes nemažai mūsų išveistų kačių kuriam laikui ar visam gyvenimui lieka gyventi su mumis. Dėl to į šį savo užsiėmimą įdedam daug širdies ir meilės.

 

2. Rūpinamės savo kačių fizine ir emocine gerove: maitiname jas, įrenginėjame joms kambarius, valome ir tvarkome juos, slaugome susirgusias kates, priiminėjame gimdymus, perkam katėms žaislus, draskykles, žaidžiame ir bendraujame su jomis, vedamės pasivaikščioti, mokome ir auklėjame jas. 

 

3. Reklamuojame šią puikią veislę: be paliovos fotografuojame ir filmuojame savo kates, tam skirdami daug laiko bei lėšų, išlaikome ir atnaujiname tinklapį bei Facebook puslapį, dalyvaujame parodose.

 

4. Važinėjame į vetetrinarijos kliniką – savo kates ir kačiukus skiepijame, čipuojame, kastruojame/sterilizuojame, gydome, jei suserga.

 

5. Tvarkome veislyno dokumentaciją. 

 

6. Atsakinėjame į interesantų užklausas – informuojame, kokia kačiuko kaina, kada jis galės iškeliauti į naujus namus. Į daugelį kitų klausimų yra atsakyta tinklapio skyrelyje "Klausimai-atsakymai". Siuntinėjame kačiukų nuotraukas juos rezervavusiems žmonėms. Konsultuojame jau įsigijusius mūsų kačiukus priežiūros klausimais.

 

Ko mes nedarome...   

 

1. Netiražuojame kačiukų. Mūsų veislynas nėra "fabrikėlis", štampuojantis kačiukus pardavimui. Kiekviena vada - riboto leidimo. Labai retai vadą dubliuojame (t. y. antrą kartą sukergiame tuos pačius tėvus). Neveisiame savo kačių netgi tiek, kiek leidžia WCF (World Cat Federation – Pasaulinė kačių federacija), t. y. iki 8 metų. Nealiname jų organizmo morčiais bei gimdymais ir anksti išleidžiame į poilsį.

 

2. Neįkalbinėjam pirkti mūsų išveistus kačiukus. Labai dažnai kreipiasi netikintys Thai veislės puikumu, neapsisprendę, dvejojantys žmonės, kurie tiksliai nežino – nori kačiuko ar nenori. Tokie "neprinokę" pirkėjai užduoda daug neigiamų klausimų, prasidedančių "Ar NE...?", ir tikisi, kad mes juos "sunokinsim"  – įtikinėsim, liaupsinsim, girsim savo kates, atsakinėsim į visus jų klausimus (nepaisant to, kad į juos atsakyta tinklapyje), numaldysim jų baimes ir nerimus, viliosim akcijom, nuolaidom, dovanom, cirko numeriais su katėmis ir gerom kainom. Taip žmonės yra įpratinti didžiųjų prekybos centrų marketingo politikos. Tačiau mūsų katės nėra pramoninės prekės ar maisto produktai, kurias norėtume žūtbūt parduoti, pataikaudami nelabai jų norintiems atsitiktiniams klausinėtojams. Mes niekur neskubam – jei kačiukas ilgai neranda tinkamų naujų šeimininkų, jis gali gyventi pas mus tol, kol suras, – kad ir kelerius metus, kad ir visą gyvenimą. Mes kuriame Thai kates visų pirma sau, savo džiaugsmui ir malonumui. Mes neviliojame interesantų, kurie nežino – nori ar nenori, dvejoja, abejoja, bijo. Priešingai – siūlome jiems neskubėti kreiptis į veislyną, pagalvoti, pasiskaityti tinklapį ir Facebooko puslapį. Pirkėjas turi pats subrandinti norą įsigyti Thai katinėlį, pats "sunokti" kaip pirkėjas ir būti tikras, kad Thai katinėlis jam be galo reikalingas. Mes laukiame apsisprendusių ir trokštančių, o ne dvejojančių, bijančių ir nežinančių, ko nori. Mes ieškome savo kačiukams tikrai gerų ir jų vertų namų.

 

3. Neatsakinėjam į žinutes tiems, kurie pas mus ieško kitų veislių kačių, pvz. Siamo. Lygiai taip pat neatsakinėjam tiems, kurie mūsų kates laiko ir vadina Siamo katėmis, t. y. tapatina su colour point mišrūnėmis. Pageidaujame, kad besikreipiantieji į mus būtų susipažinę su Thai veislės aprašymu ir kita tinklapyje pateikta informacija.

 

4. Mūsų katės ne žaislas vaikams, o draugės suaugusiems. Džiaugiamės, kai jas įsigyja suaugę žmonės, kurie tenkins jų poreikius bendrauti ir rūpinsis jomis taip, kaip tai gali padaryti tik suaugusieji. Neorganizuojame cirko vaidinimų su savo katėmis pirkėjų vaikams.

 

5. Neparduodame savo kačiukų grubiems, nemandagiems, arogantiškiems, veislyno darbą pašiepiantiems ar kritikuojantiems interesantams. Tokie žmonės, kurie nesugeba net pasisveikinti, prisistatyti, suformuluoti bent kelis sakinius apie savo norą įsigyti kačiuką, atsisveikinti, o teišstena vieną vienintelį žodį – "Kaina?", kačiukų niekada nepirko. Jei žmogui taip svarbu kaina, kad jis, kreipdamasis į veislyną, net "Laba diena" nepasako, vadinasi, jam negerai su finansais ir kačiukas ne tik jam neįperkamas, bet ir nebūtų deramai išlaikomas. Todėl į tokias stačiokiškas užklausas, kaip "Kaina?", "Kokia kaina?", neatsakinėjame.

 

 

Apie mitologiją...

 

     Graikų-romėnų mitologija graži, turtinga ir įdomi. Bet mitai buvo kuriami ne tik kažkur toli ir kažkada seniai. Jų pilna mūsų kasdienybėje. Įskaitant ir mitus bei stereotipus apie kates. Jie apraizgę žmonių protus ir laiko juos stipriai suveržę, sukurdami žmogui įspūdį, kad jis kai ką „žino“ apie kates, nors iš tikrųjų nežino, neleisdami mąstyti, suprasti ir matyti tiesą tokią, kokia ji yra. Jie daro didžiulę įtaką renkantis kačiuką, jį auginant, auklėjant. Ir ta įtaka ne pati geriausia. Dėl to pabūsiu mitų griovėja, ir kas norės, pasinaudos čia išdėstytomis mintimis bei pažvelgs į Thai kačių pasaulį jau ne pro mitologijos šydą. 

 

1. MITAS: „mergytės“ meilesnės už „berniukus“!

 

     Kai sprendimas įsigyti Thai kačiuką priimtas, pirkėją apima nerimas – kad tik papultų „gero charakterio“! Tas nerimas toks stiprus, kad šiame etape aptemdo protą, neleidžia perskaityti ir priimti tinklapyje parašytos tiesos, kad visi Thai kačiukai yra gero charakterio. Pirkėjas suskumba gelbėtis iš nerimo ir... nesąmoningai pasitelkia mitą apie neišpasakytą mergyčių „gerumą“. Kadangi veislynas leidžia pasirinkti pasirinkti spalvą ir lytį iš jau gimusių kačiukų, pirkėjui spalva asocijuojasi su grožiu, o lytis su charakteriu. Taigi renkasi tai, kas jam atrodo gražiausia, ir tai, kas atrodo meiliausia. Visgi katinėlio grožį lemia ne spalva, o formos ir proporcijos (dėl jų iš kailio neriasi veislynai, dėl jų pelnomi įvertinimai ir apdovanojimai parodose), katinėlio charakterio meilumą – ne lytis, o genai, selekcijos būdu išgryninta meiliausių iš meiliausių kačių linija.

 

     Tolimais sovietiniais laikais naujai išdygusiuose daugiabučių rajonuose klaidžiojo pulkai kačių. Mes, vaikai, jas maitindavom, glostydavom, tempdavom į namus, maldaudavom tėvų leisti pasilikti, šildydavom laiptinėse, valydavom užpūliavusias jauniklių akeles. Kaip įmanydami gelbėjom ir globojom visas katytes, kurioms to reikėjo, nemąstydami – graži ta katė ar ne, patelė ar patinas. Tai buvo pirmieji įspūdžiai, atradimai, pirma pažintis su stebuklingu kačių pasauliu. Tegu ir laukinių (juk veislynų Lietuvoje tada dar nebuvo). Kažkur ten, toje tolimoje praeityje užgimė mano besąlygiška meilė katei kaip gyvūnui. Taip jau sutapo, jog turėjau kates mylinčius kaimynus. Menu, man buvo ketveri, kai jie įsigijo sibirinį katiną Murką. Jis ateidavo pas mus palaižyti valerijono, o paskui apgirtęs voliodavosi ir juokindavo mane iki ašarų. Prisimenu tų kaimynų kiek vėliau laikytą ryžą ilgaplaukę Varvarą ­– įlįsdavo per mūsų virtuvės langą, čiupdavo dešrelę ir atgal, suėsti pas save, arba godžiai tiesiai iš pakelio lapnodavo varškę. O dar vėliau, kai jau mokiausi vyresnėse klasėse, kaimynų šeimoje atsirado color point katė (atsiet „siamo“) Liusė. Tokio stebulo kaip gyva nebuvau mačiusi! Kokia ji man atrodė graži... Liusė sėdėdavo laiptinėje prie kaimynų buto durų ir laidydavo gerklę – buvo triukšminga... Laikėm ir mes ūsuotąjį – tai vieną, tai kitą. Niekaip nesirinkdavau – kokie papuldavo į rankas, tokie pas mus ir pasilikdavo. Visi man buvo geri ­– ryžas, margas, trumpaplaukis ar ilgaplaukis, berniukas ar mergytė. Su katinais augau – baigiau vidurinę, po to universitetą...

     Po daugelio metų mano namuose atsirado Nektarijus – pirmas kilmingas Thai katinėlis Lietuvoje. Jau turėjau supratimą apie kates, tačiau Nektarijus savo charakteriu tiesiog pribloškė ­– neišpasakytai protingas, bendraujantis, prieraišus ir meilus. Gimė pirmieji Nektarijaus vaikai. Prasidėjo veislyno darbas ir bendravimas su žmonėmis, kurie susidomėjo Thai katėmis. Ir štai tada... tada sužinojau tai, ko nebuvau žinojusi, nors per daug metų laikiau daug kačių. Sužinojau siaubingą dalyką. Pasirodo, katinas – FU! Katytė-mergytė – štai ką reikia pirkti! Srautas „žinovų“, dažnai nelaikiusių nė vienos katės, o tuo labiau Thai, man tvirtino nemirksėdami – „Norim mergytės, tik mergytės! Jos meilesnės!“ „Bet iš kus jūs žinote? – norėjosi paklausti. – Ar esate turėję kilmingą Thai katiną? Ar laikėte tų kraujo linijų katiną, su kuriomis dirbu aš? Ar žinote, kokio charakterio mano išveisiami katinai, kad juos atstumiate?“ Pagal šį mitą išeina, kad mano Nektarijus, Amūras, Kserksas ir kiti patinėliai – prastesni už pateles. O bet kuri patelė – teisingas pasirinkimas vien dėl to, kad ji – patelė? Kaipgi taip schematiškai gali atrodyti: protingi į kairę, gražūs į dešinę? Berniukus ir mergaites – į atskirus stalčiukus: iš vieno imsi meilumą, o iš kito – taip išeina, grubumą? Kaip viskas paprasta! Kam tada selekcija, veislyno darbas? Juk aišku kaip dieną – mergytės geros, berniukai blogi. O kaip jaustis šitos veislės populiarintojui, veisėjui, kai gerbiamieji interesantai suka nosį nuo išpuoselėtų, per kartų kartas išveistų, ištobulintų katinukų vien dėl jų lyties? Šiuo mitų vadovautis gali žmonės, tik visiškai nesuvokiantys selekcijos esmės – argi įmanoma veisimo darbe tobulinti mergaites, netobulinant berniukų? Juk atrankos ir ekspertizės dešimtmečiais vykdomos visos vados, abiejų lyčių, ne vien mergaičių. Be to, pagal šį mitą išeina, kad veislynas apgaudinėja – pardavinėja blogo charakterio katinus – berniukus. Juk turėtų siūlyti vien mergaites! O berniukais gal... atsikratyti? Štai kaip šlykščiai viską iškreipia mitas apie tariamą mergyčių „meilumą“ ir berniukų „nemeilumą“. Pamėginsiu atsekti jo šaknis ir veikimo priežastis.

 

1. Visų pirma, asociacijos su laukiniais, po kaimus valkataujančiais katinais. Nekastruotais, visur šlakstančiais savo smarvę, sulysusiais ir garsiai kniaukiančiais, bėgančiais iš namų ir grįžtančiais tik po kelių dienų, apdraskytais morčiaus kovose. Baikščiais žmonių atžvilgiu, teieškančiais patelių. O jau tos patelės, tos mergytės, tokios „meilutės“ – vis prie gryčios, vis ant pečiaus, pienuką laka, lašinukus valgo, meiliai murkia, kačiukus auginasi. Šis iš XIX amžiaus sodžiaus atėjęs vaizdinys giliai nusėdo liaudies sąmonėje ir susicementavo į stereotipą. Kaip pasakyti išprususiam šių dienų jaunuoliui/-ei, kad laukinis nekastruotas mišrūnas yra viena, o kilmingas katinas iš veislyno – visiškai kas kita?

     Antra, dažnas taip trokšta meilios katės, kad prisigalvoja iš rankovės trauktų „tiesų“ – kurios katės meilios, o kurios ne. Įdomu, kiek jis pats meilus kačių atžvilgiu? Juk viskas priklauso nuo žmogaus meilės katėms kaip gyvūnams. Tokiems asmenims, kurie mūru stoja už katytes-mergytes ir kateroriškai atstumia katinukus-berniukus, kažkas netvarkoj su požiūriu į kates, taigi geriausia būtų įsigyti šunį.

 

2. Kačių pasaulis sujungiamas su žmonių pasauliu ir žmonių savybės perkeliamos katėms. Kačiukus dažniausiai įsigyja moterys, ir, būdamos moterys, jos nori mergyčių, nes... yra nusivylusios vyrų gimine. Katyčių pageidauja ir tos moterys, kurios turi vyrą ir du sūnus, kad „atstatytų moteriško prado balansą šeimoje“. Bet kaip įrodyti šiuolaikinei moteriai, kad katinas nėra vyras (žmogus), o katė nebus jos dukra? Kad veislyno parduodamas katinukas yra kastratas, neuteris (neutralus lyties atžvilgiu), taigi anatominiu požiūriu jau nei berniukas, nei mergytė. Kad jis nei žymisi teritoriją, nei ieško patelių, nei kaunasi dėl jų, nei kažkaip kitaip apreiškia savo „vyriškumą“. Kad jis buvo auginamas su meile ir rūpesčiu, lygiai taip pat buvo auginami jo tėvai, seneliai... Kad daugybę metų buvo vykdoma selekcija ir veisimui atrenkami katinėliai tik meiliausi iš meiliausiųjų. Kad meilumas persiduoda genetiškai, taigi kačiuko-berniuko genuose užkoduotas lipšnumas ir draugiškumas nė kiek ne mažiau nei katytės-mergytės. Kad nei katinukas, nei katė nieko neišbalansuos, nesugriaus jūsų šeimoje dėl savo lyties. Kad katino ir katės lytiškumas nepasireiškia žmogiškai: katinukai nežaidžia mašinėlėmis (kaip berniukai), o katytės – lėlytėmis (kaip mergaitės), katinukai nėra linkę į techniką ir tiksliuosius mokslus, o katytės – į menus ir humanitarinius dalykus, katinukai neremontuoja prakiurusių vamzdžių, o katytės neverda pietų, katinukai neišauga į grubius vyrus, o katės – į meilias moteris. Kad katinas-patinas – tai jaukus, švelnus, murkiantis padarėlis, kuris nuolat bėgios paskui jus, tikėdamasis jūsų dėmesio ir draugiškumo.

     Vertinant katino ar katės grožį, taip pat nesąmoningai įsijungia žmonių pasaulio kriterijai ir mąstymo stereotipai. Žmonių pasaulyje moterys laikomos dailiąja lytimi, vadinasi, žmogui automatiškai atrodo, kad mergytės gražesnės. Tačiau gyvūnų rūšyse gamta būtent patinus apdovanojo karališku grožiu ir didybe, nes jie turi vilioti pateles, pavergti jas savo grožiu; patelės gi, kurią gyvūnų ar paukščių rūšį bepaimtume, daug kuklesnės išvaizdos už patinus – prisiminkime elnių, liūtų, povų, ančių patinėlius. Tas pats pasakytina ir apie katinus. Nors išskirtinių, tik patinams būdingų spalvų jie neturi, tačiau kūno formos pranašesnės už patelių.

 

3. Yra asmenų, dejuojančių, kad laikė katiną ir nebuvo juo patenkinti. Todėl esą dabar nori tik katės. Kaip paaiškinti tokiems, kad tas jų laikytas katinas neturi nieko bendra su manaisiais, kad jis nėra maniškiams giminė, kad nėra Thai veislės, kad tai tik vienas iš begalės katinų, gyvenančių šioje planetoje? Ir iš to vieno atvejo negalima daryti išvados apie visų veislinių katinų-patinų charakterį, o ypač apie Thai katinų meilumą. Be to, jei buvote nepatenkinti katinu, gal geriau apskritai nebegrįžti prie šio gyvūnų tipo? Gal jums katinai išvis netinka ir geriau įsigyti šunį, papūgėles, žiurkėną? Aš laikiau daugybę paprastų beveislių katinėlių, ir man visi jie buvo mieli ir geri. Siekiant įsigyti Thai kačiuką, dera apskritai mylėti kačių giminę.

 

4. Kadangi mitas apie mergaičių gerumą glūdi giliai pasąmonėje, žmonės dažnai patys nežino, kodėl nori mergaitės, ne berniuko. Paprašius paaiškinti, pasigirsta tokie niekaip neįtikinantys „argumentai“: „Aš prieš tai turėjau katytę, irgi mergaitę... Mano ir šuo – mergaitė... Pas mane visą gyvenimą gyveno tik mergaitės...“ Na, taip, įpratimas – antras prigimimas. Betgi moteriškos giminės gyvūnai visą gyvenimą buvo pasirenkami būtent dėl to paties mito, kad „mergaitė geriau“. Mitas uždaro žmogų savotiškame kalėjime, kuriame atrodo saugu ir iš kurio išeiti nesinori, nes nežinomybė (koks bus berniukas) baugina. Tai ne berniuko ir ne mergaitės charakterio problema, o žmonių psichologinė problema.

 

5. Dar vienas neracionalus mito sukaustyto žmogaus paaiškinimas, kodėl nori būtent mergaitės: „Mergaitės smulkesnės!“ Smulkesnės – 0,5 kg. Na ir kas? Argi tai esminis dalykas? Ar tame pusėje kilogramo glūdi gyvūno vertė ir grožis? Jeigu jau taip sureikšminamas kūno smulkumas, galbūt reikėtų rinktis ne Thai veislę (kurioje ir berniukai, ir mergaitės pakankamai smulkūs, 2–4 kg), o dar mažesnės veislės katytę – pvz., Singapūro katę. Be to, yra Thai patelių, kurios suaugusios būna stambesnės už patinėlius. Žinoma, tai išimtis, tačiau gamtoje griežtų taisyklių būti negali. 

 

6. Lietuvių kalboje ūsuotiesiems įvardinti yra moteriškos giminės žodis – katė. Ne katinas. Ką dažniausiai žmonės girdi, to ir nori. Taigi nori katės, ne katino. Tačiau tai – joks argumentas, kad katė meilesnė.

 

7. Kadangi veislyne visada daugiau gyvena patelių, o patinas – tik vienas ar du, veislyno tinklapyje, FB puslapyje daugiau patelių fotografijų. Ką daugiausiai žmonės mato, to ir nori. Taigi nori patelių, ne patinėlių.

 

     Kad ir kokios būtų mito apie mergyčių „meilumą“ ir berniukų „nemeilumą“ atsiradimo ir gyvavimo priežastys, tai tėra mitas. Thai veislėje VISI kačiukai ir katytės vienas už kitą meilesni! Šis komentaras nereiškia, kad pirkėjai turi rinktis tik patinėlius. Jeigu yra galimybė pasirinkti, kiekvienas gali rinktis pagal savo pageidavimą. Tačiau nereikia kalbėti netiesos – kad mergytės „meilesnės“ ar kažkuo geresnės už berniukus, nedera reikšti priešiškumą Thai katinukams-berniukams, juos menkinti, kritikuoti ar įsirėžti – nepirkti berniukų vien dėl to, kad jie berniukai, tada, kai nėra pardavimui mergaičių. Žmogus, nusprendęs susieti savo gyvenimą su Thai, neturėtų būti kategoriškas katinėlio lyties atžvilgiu.

 

2. MITAS: mažas kačiukas geriau už suaugusį!

 

      Kai sprendimas įsigyti Thai katinėlį priimtas, lieka pasirinkti, kokio amžiaus katinėlį įsigyti. Tačiau šio klausimo daugelis net nesvarsto – automatiškai priima sprendimą įsigyti mažiuką, ne suaugusį. Vėlgi dėl pasąmonėje glūdinčio stereotipo.

 

1. Kačiuką daugelis vadina nauju šeimos nariu, taigi nesąmoningai sieja su kūdikiu, naujagimiu, ateinančiu į šeimą. Kaipgi jis gali būti suaugęs? Žinoma, mažas! 

 

      Tačiau naujas draugas ir šeimos narys puikiausiai gali būti ir suaugęs visko išmokytas, išauklėtas ir protingas gyvūnas. 

 

2. Prekybininkai įpratino žmones vartoti: „Tai, kas panaudota, mesk lauk ir įsigyk nauja“. Šis stereotipas veikia ir požiūrį į vyresnio amžiaus gyvūną. Suaugęs katinėlis gali atrodyti padėvėtas, nenaujas, nukainuotas, dėl to ne toks mielas ir ne toks vertingas.

 

Tačiau atminkite, kad:

 

     1) Už pusmečio jūsų įsigytas mažas kačiukas bus lygiai toks pat suaugęs. Nejaugi tada jis      jums taps nemielas? O gal norėsite juo atsikratyti ir vėl įsigyti mažiuką, jeigu jau jums taip svarbu kačiuko amžius ar mažumas?

 

     2) Kačiukai gimsta nevienodi. Priešingu atveju, veislyno vykdoma selekcija neturėtų prasmės. Veislyne pasilieka tik geriausi iš geriausiųjų. Katinėlis, kuris parduodamas vyresnis ir atitarnavęs veislyne, buvo atrinktas veisėjo dėl savo būdo ir išvaizdos. Taigi jis geresnis ir vertingesnis už tą mažą kačiuką, kurį veisėjas iškart išstato rezervacijai, kaip netinkamą veisti.

 

3. Egzistuoja įsivaizdavimas, kad mažas kačiukas lengviau pripranta naujuose namuose. Ir kad mažas kačiukas – dar sveikas, o kelerių metų katinas jau gali turėti sveikatos problemų.

 

     Viskas reliatyvu. Adaptacijos trukmė naujuose namuose priklauso ne nuo amžiaus, o nuo katinėlio charakterio. Yra mažų kačiukų, kurie jautresni ir jų adaptacija trunka ilgiau nei trejų metų katino, kuris itin draugiškas aplinkai ir žmonėms. Lygiai tas pats su sveikata. Mes nežinome, kiek kam skirta gyventi šiame pasaulyje ir nuo kokios ligos numirti. Katinėlis, kuris įsigytas mažas, gali susirgti ir iškeliauti į žvaigždes anksčiau, o katinėlis, įsigytas dvejų-trejų metų amžiaus, gali gyventi sveikas dar 18 metų.

 

4. Kartą pardavinėdama nuostabią 4 metų katytę, sulaukiau skambučio. Moteriškas balsas tiesiai šviesiai išrėkė: „Laba diena, sakykit, kas su ja ne taip? Juk priešingu atveju neparduotumėte! Jei katė gera, juk nesistengtumėte ja atsikratyti!“ Iš tiesų, dažnam kyla klausimai – Kodėl parduoda suaugusį? Gal kažkas ne taip, gal serga ar blogo charakterio, ir dėl to nori „atsikratyti“?  

 

     Veislyno darbo specifikos neišmanančiui prašalaičiui atrodo, kad vos gimsta vada, kačiukai iškart turi būti išstatomi rezervacijai ir visi parduodami, o suaugę veisimo darbe dalyvaujantys katinėliai turi likti veislyne visą gyvenimą ir gimdyti / kergti, kol kojas paties. Taip dirba mišrūnų daugintojai – verčia savo kates gimdyti iki gilios senatvės, kergia sulig kiekvienu morčiumi, kad tik pasipelnytų iš kačiukų, kuriais atsikrato, parduodami papigiai, vos tik šie sulaukia 1 mėnesio (kad nereikėtų šerti). Tačiau veislyno darbas vyksta kitaip. Čia veisimo ratas sukasi lėtai. Katinas ar katė auginami iki metų, vežiojami po ekspertizes, gauna leidimus veistis, tuomet atliekamas 1-2 iš anksto numatyti ir suplanuoti kergimai su parinktu partneriu, iš gimusios vados pasiliekami geriausi kačiukai tolimesniam darbui, o tėvai išleidžiami į poilsį. Taip sulig kiekviena karta – po žingsnelį į priekį: vis geresnės formos, trumpesnis plaukas, ryškesnės akys, meilesnis būdas.  Veislynas – gyvas organizmas, kuriame vyksta kačių veislės tobulinimo darbas, reikalaujantis nuolatinės kačių kaitos.

 

     1) Kiekvienas veislynas turi savo tikslus, siekia išveisti kuo geresnės kokybės kačiukus. Gimus vadai, tik dalis kačiukų išstatomi rezervacijai. Kita dalis perspektyvių mažylių lieka veislyne stebėjimui. Kai kurie iš jų galbūt bus kastruoti/sterilizuotos ir parduoti kiek vėliau – 4 ar 6 mėn. Kiti gal liks veislyne vienam vieninteliam kergimui su iš anksto numatytu konkrečiu partneriu. Dar kiti gali pasilikti ilgesniam laikui ir būti veisiami kelerius metus. Būna atvejų, kai katinėlis veisimui netinkamas, tačiau užsimezgus ypatingam draugystės ryšiui su veisėju, jis, kaip kastratas, lieka gyventi kartu visą gyvenimą. Taigi vada – ne pirkėjams, vada visų pirma veisėjui. Kačiukai – veisėjo darbo vaisiai, ir jis tuos vaisius rūšiuoja. Tai vadinasi selekcija. Geriausieji lieka veislyne. Veislyno katinėliai dalyvauja parodose, praeina daug ekspertizių, būna įvertinti specialistų-felinologų, gauna apdovanojimus ir titulus. Įsigyti vyresnį katinėlį, dirbusį veislės tobulinimo darbe, vadinasi, įsigyti tai, kas geriausią.

 

    2) Lengviausias gyvenimas tenka tiems katinėliams, kurie kastruojami/sterilizuojamos vaikystėje. Jie iškeliauja į mylinčius namus, kur gyvena vieni arba dviese su kitu katinėliu, turi laisvę vaikščioti po visą gyvenamą būstą, gauna daug dėmesio ir meilės. Likusieji veislyne turi dirbti.

         a. Tai morčiai, kergimai, gimdymai, žindymai, varginančios kelionės į parodas ir ilgos valandos narveliuose, parodų triukšme laukiant ekspertizių.

         b. Kai namuose (veislyne) daug kačių, atsiranda dėmesio kiekvienam katinėliui stoka.

         c. Dėl žymėjimosi, tarpusavio konkuravimo (vaisingi patinai nesutaria su patinais, patelės – su patelėmis) ir rizikos susikergti tada, kada nereikia, ir su tuo, su kuo nereikia, katinėliai negali laisvai vaikščioti po visą būstą ir turi gyventi tik savo kambariuose, specialiai jiems įrengtuose.

 

      Kai išleidžiame į poilsį savo suaugusius katinėlius, žodis "atsikratyti jais" visiškai netinka. Mažus kačiukus mes parduodame kiekvienam to panorėjusiam. Parduodame nesigilindami į pirkėjo gyvenimo sąlygas prieš pardavimą ir nelįsdami į pirkėjo gyvenimą po pardavimo. Neprašome pirkėjo atsiųsti žinią apie katinėlį ar jo nuotraukų, jeigu pirkėjas to nedaro savo noru. Su suaugusiais katinėliais yra kitaip. Jiems itin kruopščiai renkami namai ir nauji šeimininkai. Stengiamės, kad nauja aplinka atitiktų jų charakterį bei tuos įpročius, kurie jau susiformavę, gyvenant pas mus. Tas naujų namų ieškojimo procesas gali užtrukti net kelerius metus. Visuomet pageidaujame susipažinti artimiau su būsimu suaugusio katinėlio pirkėju ir palaikyti su juo ryšį po pardavimo. Vardan katino gerovės. Suteikiame visą informaciją apie gyvūno praeitį, dalijamės patirtimi ir patarimais, kai to reikia. Neužmirštam savo katino, nenutraukiam emocinio ryšio su juo, visada būnam pasiekimi jo naujajam šeimininkui. 

 

     Veisėjas turi ne tik tinkamai rūpintis savo katėmis, kol jos dirba veislyne, bet ir mokėti su jomis atsisveikinti, anksti išleisti į poilsį, surasti tinkamus namus. Išsiskyrimas su savo katinėliu psichologiškai labai sunkus, bet be šito veislynas nedarys pažangos. Suaugę katinėliai parduodami ne dėl to, kad yra blogi, o todėl, kad jiems metas į poilsį. Veislyno tikslas – ne tik išveisti vis geresnius kačiukus, bet ir ilgai nevarginti savo vyresniųjų.

 

5. Kai kam veisėjo elgesys atrodo žiaurus – kaip galima parduoti savo mylimą katiną? Kaip galima išsiskirti su juo, ieškoti jam kitų namų...

 

     Veisėju gali būti ne kiekvienas. Veisėjas turi be galo mylėti savo kates ir daryti taip, kaip geriau joms, o ne taip, kaip kužda jo egoizmas. Veisėjas turi mokėti atsisveikinti su savo katėmis, jeigu tai yra jų labui. Visokio amžiaus katės – nesvarbu, mažos ar suaugusios – veisėjo yra mylimos ir jam brangios, nes tai jo kūriniai! Išsiskirti su jomis (mažomis ar suaugusiomis) nėra lengva. Kad galėtų išsiskirti su savo kūriniais, veisėjas turi išmokti pasitikėti pirkėjais – tikėti, kad jo išveisti katinėliai bus prižiūrimi ir mylimi naujuose namuose.

 

     Šis komentaras nereiškia, kad pirkėjai turi rinktis vyresnius, veislyne tarnavusius katinėlius, o mažiukų nepirkti. Jis tereiškia, jog nereikėtų: 1) bijoti įsigyti vyresnio amžiaus Thai katinėlį, 2) įtarinėti veisėją nesąžiningu elgesiu (manyti, jog katinėlis parduodamas, nes turi sveikatos problemų ar yra blogo charakterio), 3) smerkti veisėją už jo neva žiaurumą. Kiekvienas tepasirenka – mažas ar vyresnis – be išankstinių neigiamų nusistatymų ir stereotipų.  

 

3. MITAS: katei reikia lauko!

 

     Žmonių sąmonėje katė visada – nepriklausomas, išdidus gyvūnas, kuris vaikšto kur nori. Visai kaip iš Kiplingo pasakos apie katiną, kuris mėgo vaikščioti vienas – kur sugalvodavo, ten ir eidavo. Katino uždarymas kambary daug kam asocijuojasi su katino kankinimu. Katino vedžiojimas po kiemą su pavadėliu kelia ironiškas šypsenas. Kita vertus, šunies prirakinimas prie būdos neigiamų asociacijų liaudžiai nekelia. Žodžiu, „paleiskim kates valkatauti, o šunis prirakinkim grandinėmis“, – kužda mitas. Daugelis taip ir elgiasi. Įdomu, kodėl mitas nebyloja, kad nimfoms, kanarėlėms, papūgoms ir kitiems egzotiškiems spalvingiesiems paukščiams reikia ne narvelio, o žydro dangaus, ir jų šeimininkai turi atverti jiems langus? Arba paleisti savo akvariumo žuvytes į Nemuną?

 

     Šiuo atžvilgiu realybė nuo mito skiriasi kardinaliai, ir žmogus, kuris vis dėlto vadovaujasi mitu, anksčiau ar vėliau praras savąjį Thai.

 

1. Noritieji suteikti Thai katinėliui „laisvę“ nepaklausia, ar to nori katinas! Šios veislės katinėliai – KAMBARINIAI. Mėgsta savo erdvę, draskyklę ir jaukumą ant šeimininko kelių. Nestumkite jų pro duris lauk. Jeigu jums nesuvaldomai norisi tai daryti, vadinasi, jums labiau tinka šuo, ne katė. 

 

2. Tailando katės jautrios temperatūros pokyčiams ir gali peršalti. Net vasarą, jei diena vėsesnė. Vėjas, lietus, drėgmė, darganos, plikšalos ir kiti lietuviško klimato reiškiniai joms netinka.

 

3. Lauke Thai katinukas gali užsikrėsti valkataujančių kačių nešiojamais virusais ir ligomis, nuo kurių nėra skiepų.

 

4. Paliktas be priežiūros, Thai katinukas lauke gali susidurti su valkataujančiais arba į lauką neatsakingai paleidžiamais naminiais gyvūnais ir nuo jų nukentėti. Kartą viena pirkėja paklausė: „Kaimynai kieme laiko Meino meškėnų veislės katiną. Jei išleisiu Thai katiną į lauką, ar sugebės apsiginti?“ Jau vien toks klausimas rodo, kad žmogus neturi jokio supratimo apie 1) dviejų katinų kovą ir kuo tai gali baigtis; 2) kad žmogus nepasirengęs saugoti savo augintinį, o nori lengva ranka išmesti jį į pavojingą zoną ir palikti patį „gintis“ arba... būti sudraskytam. Kodėl taip mąstoma? Todėl, kad mąstymą veikia stereotipinis įsivaizdavimas, susiklostęs stebint laukines kates, – kad jos valkatauja ir kaunasi viena su kita, ir tai esą jų gyvenime normalu. Šis mitas-stereotipas pritaikomas naminėms kilmingoms katėms. Tada vėlgi klausimas: jei žmogus į kilmingą katę žiūri kaip į mišrūnę, jos nevertina ir nesaugo, kam pirkti iš veislyno, mokėti pinigus? Gal geriau pasigaut mišrūnę ir gyventi pagal savo mitologinius įsitikinimus.

 

5. Į lauką išleistas Thai katinėlis gali nuklysti nuo namų, jį gali pavogti, perparduoti į užsienį, gali partrenkti automobilis, jis gali užėst nuodingų augalų ar kritusių paukščių, ligas pernešančių graužikų ir t.t. Lauke slypi daug pavojų, prie kurių kilmingas katinėlis neprisitaikęs!

 

     Katės intelektas prilygsta 2-3 metų vaiko proteliui, ir mes esame atsakingi už jos saugumą bei likimą. Norintieji įsigyti katinuką iš veislyno, turi gerai žinoti, kodėl tai daro, – ar jiems reikia draugo, kuris nuolat bus šalia, ar jie tą draugą norės išmesti į lauką ir apie jį pamiršti? Thai katėms reikia ne lauko, joms reikia jūsų!      

 

4. MITAS: kačiuką reikia rinktis gyvai, kad pajustumėte jo aurą!

 

     Pasitaiko interesantų, kurie mėgsta burtus. Jiems neužtenka rinktis kačiuką pagal spalvą ir lytį, jie netiki veislyno nuotraukomis, bet tiki mitu, kad išvydus mažylius gyvai, su kažkuriuo iš jų per kelias minutes stebuklingai užsimegs ypatingas ryšys – toks, kuris tikrai neužsimegztų su kitu tos vados kačiuku. Šis mitas patogus ir tiems žmonėms, kurie nenori jokio kačiuko, bet nesąmoningai tikisi, kad pamačius kačiukus gyvai, kažkuris vienas vienintelis juos suvilios.

 

     Mūsų veislyne pamatyti kačiuką gyvai ir jį įsigyti galima, kai jis jau yra 12 savaičių amžiaus, paskiepytas bei visiškai suruoštas iškeliauti. Tokia yra teorija, tačiau praktikoje ji neveikia. Labai retai veislyne užsilieka kačiukas iki 12 savaičių amžiaus. Jie rezervuojami mažučiai – iš nuotraukų. Rezervuojami, remiantis ne aurom, o tvirtu apsisprendimu įsigyti šios veislės kačiuką ir mylėti jį besąlygiškai bei tikėjimu, kad visi mūsų kačiukai yra geri, kas iš tikrųjų yra tiesa. Toks kačiukos įsigijimo būdas teisingiausias. Visų pirma reikia dirbti su savim – subrandinti tvirtą norą įsigyti Thai katinėlį, o ne tikėtis, kad pirmo susitikimo metu katinukas jus suvilios jį nusipirkti. Išvydęs ir užuodęs nepažįstamą žmogų, kačiukas tikrai nepuls jums į glėbį, o nudums pas savo mamą arba glausis prie veisėjos rankų. Nė vienas kačiukas nenori palikti gimtų namų. Ir kai ateina laikas išsiskirti su savais, egzistuoja toks dalykas, kaip adaptacija naujoje aplinkoje. Va tada tos „auros“ pamažu ir pradeda jungtis – žinoma, jeigu kačiukas jaučia emocinį palaikymą, rūpestį ir meilę iš jį įsigijusio žmogaus pusės.

 

5. MITAS: kačiukas –  žaisliukas vaikui!

 

     Daugybė atvirukų pripaišyta, kuriuose vaikas žaidžia su mažu kačiuku, daug knygelių apie kačiukus vaikams išleista, animacinių filmukų prikurta apie kačiukus ir kačiuko bei vaiko draugystę. Tie vaizdiniai mums diegiami nuo mažens ir perauga į stereotipinį įsivaizdavimą, kad kačiukas – mielas, minkštas ir švelnus žaisliukas, o vadinasi, jis – vaikui.   

 

     Pirmiausia reikia pasakyti, kad Thai katės tinka įvairiausio amžiaus žmonėms – nuo kūdikio iki senolio. Tai visos šeimos katinėliai. Su vaikais jie pažais, mamai dovanos savo meilumą ir murkavimą, tėtę ištikimai lydės visur jo darbuose ir užšoks jam ant tvirtų vyriškų pečių, močiutei ar seneliui neleis jaustis vienišiems ir gydys per ilgus metus vargų, nuoskaudų, kartėlio suvarpytas širdis. Thai katinukai atneša į šeimą daugiau meilumo, švelnumo, šypsenų ir juoko, taip labai pagerindami bendrą šeimos santykių atmosferą. Vis dėlto nemažai žmonių perka kačiuką būtent vaikams. Tai nėra gerai, ir štai dėl ko:

 

1. Jeigu jums patiems (suaugusiems žmonėms) kačiukas nereikalingas, jei gyvendami vieni (t. y. be vaikų) jūs nenorėtumėte laikyti katino, o perkate jį vien dėl vaikų zirzimo, katinėlis jūsų širdyse neprigis – ilgainiui pradės erzinti, trukdyti. Vaikams jis greitai nusibos –  kaip ir visa kita, kas jiems perkama. Koks likimas jo lauks tada? Nustumsite jį į šalin į kampą, kai jis norės pabendrauti su jumis? Užmiršite, kad reikia išvalyti jo tualetą, išplauti indelius, įpilti šviežių traškučių, parūpinti kokybiškos mėsos? Neatkrepsite dėmesio į tai, kad jam kažką skauda, kad galbūt reikia pasirodyti veterinarui? O gal išvis išmesite, atsikratysite, kaip nereikalingu daiktu, patenkinę trumpalaikę vaiko užgaidą? 

 

2. Knygų, atvirukų, filmų, pliušiniai žaislų parduotuvių katinėliai nėra gyvi. Jais nereikia rūpintis. Bepigu tais paveikslėliais ir žaisliukais linksminti vaikus. Gyvas kačiukas turi protą, jausmus, savus norus ir poreikius, kurių vaikas negebės suprasti ir netenkins. Kačiukas norės pamiegoti, vaikas klykaus ir tampys jį, kad žaistų; kačiukas drebės nuo šalčio, vaikas išsineš jį į lauką, pasisodins ant rogučių ir paleis nuo kalniuko; kačiukas užsinorės valgyti, vaikas atpjaus jam pipirinės dešros arba rūkytos žuvies; kačiukas užsinorės atsigerti, o vandens indelis – tuščias, vaikui tai nė motais; vaikas atidarys langą paleisti lėktuvėlį, kačiukas per jį iškris, ir t. t. Jeigu jums tas kačiukas nereikalingas, jei juo nesirūpinsite ar nepakankamai rūpinsitės, jūsų vaikai jį nukankins ir pražudys. Pirkdami kačiuką, jūs turite žinoti, jog įsigyjate dar vieną mažą vaiką su savo poreikiais. Nenumeskite jo tąsyti savo vaikams. Jis GYVAS! 

 

3. Nemažai žmonių perka kačiukus dėl jų žaismingumo kaip žaislą savo vaikams. Tačiau žaismingi ir padūkę kačiukai būna labai trumpai – iki 10 mėn. Vėliau aprimsta, susiformuoja kaip katiniškos asmenybės ir ieško ryšio su savo žmogumi, jo glostymų, dėmesio, ramaus buvimo drauge. Taigi kur kas labiau tinka bendravimui su suaugusiais.