Apie išvaizdą...
Vienas iš Tailando kačių veislės Wichien Maat (Mėnulio deimantai) bruožų – kailio spalva (colour point). Dėl tam tikro temperatūrai jautraus baltymo katės organizme šaltesnės kūno dalys (nosis, galūnės, ausys) patamsėja, o šiltesnis korpusas išlieka šviesus. Tai dalinis albinizmas, kurį lemia Himalajų genas, išaiškintas 2005 m. Kai temperatūra aukštesnė negu 37 °C, baltymas neleidžia gamintis kailio pigmentui. Taigi Wichien Maat katės iš tikrųjų yra juodos katės! Tačiau dėl Himalajų geno pigmentas nevisiškai pasireiškia, ir tai, ką jūs matote, yra colour point (spalvinės žymės) – kreminio kūno ir tamsesnių dėmių derinys. Wichien Maat kačiukai gimsta visai balti (nes mamos pilvelyje labai šilta!), bet jau antrą dieną pradeda tamsėti nosies galiukas. Himalajų genas lemia ir mėlynas akis. Wichien Maat veislė kadaise dėl albinistinės mutacijos atsiskyrė nuo kitos Tailando kačių veislės – juodų kačių Konja. Konja katės neišnyko, jų ir šiandien galima sutikti, keliaujant po Tailandą.
Konja
Wichien Maat kačių kailio žymės būna įvairių atspalvių. Pagrindiniai šie:
* seal point (klasikinis) – letenos, snukutis, ausys, uodega juodi;
* blue point – žymės pilkos su melsvu atspalviu;
* chocolate point – žymės šokolado atspalvio, šiltesnio ir šviesesnio nei seal point;
* lilac point – žymės dar šviesesnės už šokoladinius, rausvai pilkšvos.
Be to, būna ir rudų, kreminių, cinamono, tabbi (dryžuotų), tortle (dėmėtų) tajų kačių. Visos Tailando katės mėlynakės.
Šiai veislei nebūdingi bruožai:
* Ilgo plauko kailis. Tailando katės nebūna ilgaplaukės, pūkuotos. Jų kailiukas trumpas, prigludęs prie kūno, be povilnės.
* Baltos letenėlės, balta dėmė ant snukučio ir/arba uodegos.
* Еiesus nosies profilis. Tailando kačių nosies profilis lenktas.
* Melsvai pilkšvos, vos ne baltos spalvos akių rainelė. Tailando kačių akys sodriai žydros, mėlynos arba ryškiai mėlynos.
* Stambus sudėjimas. Tailando katės – pakankamai smulkūs, neaukšti kambariniai gyvūnėliai. Suaugusio patino ūgis iki keteros – 28–30 cm, svoris 3,5–5 kg. Patelės smulkesnės.
Šiuo metu Europoje ir Amerikoje gyvena dviejų tipų Tailando Wichien Maat katės. Lietuviai dažnai jas painioja su Siamo katėmis. Visi šie gyvūnai gerokai skiriasi vieni nuo kitų.
1. Tradicinė (senojo tipo) Tailando Wichien Maat veislės katė – Dar vadinama "obuoliagalve". Nestambus, bet tvirtas, kresnas, raumeningas gyvūnas. Plati lygiakraščio trikampio formos galva (galvos ilgis tik truputį didesnis už plotį), vidutinio dydžio ausys, didelės apvalios akys. Šios katės paplitusios Rusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje.
2. Klasikinė Tailando Wichien Maat katė – Vadinamoji "pleištagalvė". Pailgesnių kūno formų nei tradicinė tajų katė. Galva lygiašonio trikampio formos, primena pleištą, jos ilgis kur kas didesnis už plotį, nosies profilis tiesus. Akys įkypos, migdolo formos, žydro safyro spalvos. Gana didelės ausys, bet mažesnės negu Siamo kačių. Šis Tailando kačių tipas dominuoja Anglijoje, Prancūzijoje, Belgijoje.
Šiuolaikinės Siamo katės – vidutinio dydžio, bet kur kas labiau ištemptų formų už klasikines tajų kates. Kūnas ilgas, galva taip pat pailga ir siaura, susivedanti kone į tašką. Didžiulės, stipriai ištemptos, žemai ir plačiai į šonus pastatytos ausys, labai ilgos, plonos kojos su mažytėmis ovaliomis letenėlėmis.
Daugelyje šalių tradicinės ir klasikinės Wichien Maat katės poruojamos, nes žmonės neįžvelgia didelio skirtumo tarp šių tipų. Be to, WCF sistemoje tradicinė Tailando Wichien Maat katė yra, o klasikinės kaip veislės – ne. Kadangi kergiant tradicines Tailando Wichien Maat kates su klasikinėmis ekstremalius bruožus įtvirtinti palikuonyse kur kas lengviau nei tradicinius (paprasčiau tariant, vadoje ilgasnukių kačiukų bus daugiau nei trumpasnukių), tai ir tradicinių, apvaliagalvių Wichien Maat kačių Europos šalyse kur kas mažiau.
Tradicinės Wichien Maat katės yra kresnos, trumpomis kojomis, apvalios galvos, turi nedideles ausis, snukučio profilyje aiškiai matosi ties akimis lenktas perėjimas nuo kaktos į nosį. Siamo katės – su didelėmis kaip šikšnosparnio ausimis, jų snukutis tiesaus profilio, kūnas, kojos, uodega ištemptų formų.
Įvairių veislių tajų katės (įskaitant Wichien Maat) gyveno Tailande nuo neatmenamų laikų. Wichien Maat – tai natūraliai gamtoje susiformavusi veislė. Siamo katės buvo išvestos Amerikoje ir Anglijoje XX a. 5-6 dešimtmetyje iš Wichien Maat kačių. Siekta sukurti kažką panašaus į orientalus, bet išsaugoti color point kailio spalvą ir mėlynas akis. Tai dirbtinai išvesta veislė, modifikuojant genetiką. Tikslas – grynai komercinis, pasipelnyti, metant į rinką kažką netikėta, nauja ir įdomaus. Tai pavyko: ir šiandien Siamo kačių kaina vis dar gana didelė, apie 1200 eurų. Tailando Wichien Maat katės kur kas pigesnės.
Wichien Maat veislės kačių pasaulyje išliko mažai – netgi Tailande. Ypač sparčiai nyksta seal point (juoda kaukė) tajų katės. Jas išstumia šviesesnės chocolate, lilac ar tabby point katės. Tailandiečiai ieško tradicinių, apvaliagalvių kačių, tokių, kokios istoriškai ir gyveno jų tėvynėje, bei moka nemažus pinigus, kad susigrąžintų jas į savo šalį. Jei parodytumėte tailandiečiams Siamo katės fotografiją, jie net nesuprastų, kas tai yra, nes veikiausiai nebūtų apie tokią girdėję ar matę.
Lietuviškieji "siamukai" ir kilmingos Tailando Wichien Maat katės –
kuo skiriasi?
Tailando katės (Thai) nėra veislės pavadinimas. Tai tik kačių kilmės šalies įvardijimas. Tamra Maew knygoje (parašytoje XIV–XVIII a.) minimos 23 Tailando kačių veislės. Iki mūsų dienų išliko tik penkios: Koratai, Konja, Wichien Maat, Khaomanee, Suphalak. Kilmingąsias galima pamatyti veislynuose.
Mūsų veislynas – pirmasis Lietuvoje kilmingų Tailando Wichien Maat veislės kačių veislynas. Užsienio šalyse – Vokietijoje, Lenkijoje, Belgijoje, Rusijoje ir kt. šios katės veisiamos jau ne vieną dešimtmetį. Veislynai dirba kruopščiai ir atsakingai – ieško tinkamiausių partnerių kergimui, vykdo gimusių kačiukų atranką, dalyvauja parodose ir yra nuolat kontroliuojami ekspertų. Kiekvienas šių kilmingų kačių ūselis savo vietoje, visos kūno formos ištobulintos. Jų švelnus būdas, jos puikiai jaučiasi svetimo žmogaus – pvz., parodos teisėjo rankose, nestresuoja, nebėga, nešnypščia. Jei pasitaiko menkiausias nukrypimas nuo veislės standarto, kilmingai katei parodos ekspertai nesuteikia teisės veistis!
Pamatę mūsų kates, žmonės dažnai klausia: Ar tai "siamo"? Žinoma, turi galvoje ne kilmingas Siamo kates – pailgų formų, su kilmės dokumentais. Ne! Jie kalba apie vadinamuosius "siamukus". Daugelis juos yra laikę ir gerai žino.
Whicien Maat kates vadinti siamais – tai tas pats, kas siamais vadinti Koratus, Konja, Surphalac ar Khaomanee. Kažkodėl pastarųjų keturių veislių siamais mūsuose nevadina, nors jos taip pat yra Tailando, kuris kitados vadinosi Siamu, katės.
Lietuvių liaudis "siamukus" veisė nuo seno – kokius gyvūnus turėjo, tokius ir daugino. Dažnai kaimuose šios katės, o ypač katinai, klaidžioja laukais ir kergiasi, su kuo papuola... Jeigu kas laiko porelę, patinui vienos katės neužtenka, jis žymisi, todėl dažniausiai paleidžiamas į lauką, kur apkergia visas kaimo raines. Niekas tų kergimų nekontroliuoja ir uždarytų katinų morčiaus metu nelaiko. Katės labiausiai morčiuoja vasario–kovo mėnesiais, todėl vasarą kaip iš gausybės rago pasipila Pasvalio, Šalčininkų, Radviliškio, Kelmės, Mažeikių, Utenos ir kitų miestelių rajonuose pagaminta "produkcija". Pinigų kastracijai/sterilizacijai žmonės gaili, nelabai suvokia ir kastracijos prasmės, o gimusius kačiukus juk galima pigiai parduoti – vis nauda. Tuo labiau, kad perkančiųjų netrūksta!
Per daugybę metų kartų kartos maišėsi su kiemo rainėmis. "Siamukai" pasižymi color point kailio spalva, bet dažnai pasitaiko baltos dėmelės ant letenų ir snukučio, korpusas būna pajuodęs, parudavęs, dėmėtas, su rainumais, kailis ilgokas, su povilne, kaip ir dera laukinėms katėms (kad nebūtų šalta). Nei jų kūno proporcijos, nei charakteris nepanašūs į kilmingų Siamo arba Talando kačių.
Štai kas gimsta, kai vadinamasis "siamukas" sukergia kiemo rainiukę ar juodukę:
Kaip matote, viena iš katyčių – "tikra" siamukė! Užsiauginę šeimininkai galbūt tęs jos giminę toliau, tvirtindami, jog jos vaikai – "grynaveisliai". O štai toji katytė su savo mama:
Šias nuotraukas aptikome "Alio.reklama" portale 2017 m. liepą. Tiesa, buvome maloniai nustebinti, kad "siamukę" dovanojantis žmogus nevadino jos grynaveisle ir parašė tiesą – "neveislinė".
O štai kita "siamukė", kurios vaikelius šeimininkai mėgina dovanoti kaip mišrūnus, bet ją pačią vis tiek įvardija – "grynaveislė".
Ši nuotrauka taip pat iš "Alio.reklamos", 2017 m. liepa.
Dar vienas skelbimas:
Skubiai ieškome naujų šeimininkų šiems nuostabiems kačiukams, savarankiški, daro i dežutę. Trys kačiukai yra siamo veisles, berniukas ir dvi mergaitės. [Iš portalo "Skelbiu.LT"]
Kaip vienoje vadoje gali gimti ir "siamo", ir ne "siamo"??? Bet niekas apie tai negalvoja... Juk šių kačiukų kaina tik 10 eurų!
Lietuviškų "siamukų" folkloro viršūnė – štai toks vargšelis:
Mišrūnų daugintojai neatsižvelgia į nieką – svarbiausia gauti pinigus, nors ir mažus, bet dažnai. Tai yra verslas, alinantis ir traumuojantis gyvūnus, o žmonėms pakišantis pigų produktą skambiu pavadinimu – "siamo", "grynaveislis". Pasiskaitę mūsų tinklapį, nelegalai "patobulėjo": pastaruoju metu jau pradėjo rodytis mišrūnai ir "tajų" pavadinimu. Vieni tokie daugintojai iš Pasvalio rajono portale Skelbiu.lt netgi nurodo savo mišrūnų spalvas - atseit šokolad point, blue point. Beje, "patobulino" ir kainas: tai, ką prieš keletą metų pardavinėjo po 30-50 eurų, 2021 metų pabaigoje jau parduoda po... 200-300 eur! Tie patys mišrūnai pasidarė dešimtkart brangesni. Stebiuosi, kad kažkas perka mišrūnus už 250 eur! Ir tiki mišrūnų daugintojų melu, jog tai kilmingos "siamo" katės, tik be dokumentų.
Trys mažiukai- berniukas ir dvi mergytės, pradeda dairytis naujų namučių. Visi žaismingi, linksmi, murkia ir nori žmogaus dėmesio. Abu tėvai pas mus, po kiemus nelaksto. Mama- pieno baltumo color point, tėtis šokoladinis color point. Kačiukai retesnės blue color point spalvos.
Nurodomas telefonas 862771803.
Būkit atsargūs, gerbiamieji! Melo daug! Apgauti nieko nesuprantančius apie tajų kačių veislę ir suvaidinti "tikrą veislyną" nesunku. Pajuodusį katiną galima pavadinti šokolad point, o kontrasto neturinčius kačiukus - blue point. Ir niekas nieko nesupras. Nes ir patys sukčiai nieko neišmano apie color point spalvas.
"Siamukai" dauginami konvejeriu: vos viena vada sulaukia 1–2 mėnesių amžiaus, tuoj pat kergia katę vėl. Daugintojų veisyklose katės peri kaip vištos ant laktų! Gimdo, gimdo ir gimdo. Taip mišrūnų daugintojai sekina katės organizmą. Kad nereikėtų pirkti ar samdytis patino, kai kas pasilieka katės sūnų, užsiaugina ir kergia motiną su sūnum. Ir pirkėjas įsigyja tiesioginės kraujomaišos vaisių!
Mažylius pafotografuoja ant sukuistos patalynės, o daugelis uždarbiautojų nesivargina ir to daryti: kadangi vados eina viena po kitos, į skelbimų portalą įkelia tą pačią seną nuotrauką. Taigi pirkėjas net nemato, ką perka. Užtat mato, kad pigu! Ar bent jau pigiau nei legaliame veislyne, kuris parduoda kilmingus kačiukus.
Mišrūnų daugintojai kačiukus parduoda vos prakutusius – vieno, pusantro mėnesio, aišku, neskiepytus (vėlgi, kad nereikėtų jų auginti iki 2–3 mėn. ir visas reikalas būtų kuo greičiau ir kuo pigiau). Pirkėjai užsigeidžia kačiuko greitai – pardavėjai taip pat pasiūlo greitai, ir abi pusės lieka patenkintos. Tik kažin ar patenkintas pats mažylis, per greitai atplėštas nuo mamos? Koks gali būti tokių kačiukų imunitetas ir sveikata? O kaip sutraumuota jų psichika! Jie užauga baikštūs, nuolat persekiojami nesaugumo jausmo.
Štai kokį variantą aptikome portale "Skelbiu.lt": viena vada dar žinda, o kita vos ūgtelėjusi. Skelbimo tekstas atrodo taip:
Parduodami 2 grinaviaisliai tai.siamo veisles kačiukus , 5 mišrunus birmo ir siamo.grinaveislei 50 € o mišrunai 30€ [Kalba netaisyta.]
"Grinaviaisliai" ir "Grinaveislei"
Tiesa, šiuo metu (2021 m.) kai kurie mišrūnų daugintojai "patobulėjo", pradėjo skiepyti ir čipuoti kačiukus taip, kaip to reikalauja Lietuvos įstatymai. Maža to, įkyriai kiša skiepų knygelių foto į savo skelbimus portale Skelbiu, rodydami savo "žygdarbį" - atliktus skiepus. Bet užtat savo mišrūnų kainą pakėlė nuo 30 eur iki 300 eur. Ir argi paskiepytas mišrūnas tampa geresnio charakterio ir gražesnis? Paskiepytas mišrūnas išlieka toks pat mišrūnas, tik paskiepytas! Nei skiepai, nei čipas mišrūno nepadaro kilmingu. Kitaip tariant, mišrūnų kokybė liko tokia pati, o kaina pakilo dešimteriopai. Melas dar labiau suklestėjo...
Niekas nelegalių veisėjų nekontroliavo anksčiau, niekas nesiima priemonių ir dabar. Jie gali dėti skelbimus į portalus ir rašyti ką tik nori – vadinti savo pardavinėjamus mišrūnus "grynaveisliais", priskirti jiems kokios tik nori veislės pavadinimą, meluoti, kad savo katę kergė su "kilmingu" katinu, nurodyti nesamas gyvūno spalvas (šokolad point, blue point), meluoti, kad jų kačiukai parduodami paskiepyti ir t. t. Pirkėjas, pamatęs žavingą kainą (bet nebūtinai žavingą gyvūną), neprašys įrodymų. O jeigu ir paprašytų, apsukrūs kaimo veikėjai mokės išsisukti...
Panašiu būdu mūsų krašte susiformavo tam tikra populiacija kačių. Kadangi jos colour point spalvos, įsigalėjo daug ką klaidinantis pavadinimas "siamai, siamukai". Tai tas pats, kas garaže pagamintiems džinsams prisiūti "Wrangler" etiketę.
Beje, color point kailio spalvą gali turėti daugybė veislių: Birmos, britų trumpaplaukės, devon-reksai, korniš-reksai, sfinksai, peterboldai, Mekongo bobteilai, Ragdoll, Sibiro, Tonkino ir kt. katės. Color point gali būti net triušiai ir ožkos! Mėlynas akis taip pat turi ne vien Siamo veislės katės.
Puikios Siamo ir Tailando Wichien Maat kačių veislės mūsuose praktiškai nežinomos. Metų metais štampavę mišrūniukus ir įpratinę žmones juos pirkti pigiai, nelegalūs veisėjai tvirtai įrašė žmonių protuose, kad tai ir yra "siamo grynaveislės" katės. Kai kurie pirkėjai komentarų skiltyse net paklausia, ar jos su dokumentais. Tai liudija tik viena – žmonės nesupranta, nei kas tie "siamukai", nei kas tie dokumentai... Dėl to dažnam dokumentų net nereikia. Esą tai tik "popierius".
O tas "popierius" paliudija kokybę ir gryną veislę! Dešimtmečiais trukusį veislynų triūsą, tobulinant kilmingų kačių charakterį ir išvaizdą. Tas "popierius" – kaip pasas, įrodantis, kad Siamo katė yra Siamo, o Tailando – Tailando. Be to "popieriaus" – tik liaudies kūryba, mišrūnai.
Tarp "siamukų"-mišrūnų pasitaiko gražių ir gero būdo. (Gražios ir mielos būna ir kiemo rainiukės!) Bet dažnai jie kudloti, rainomis kojomis, pajuodę, dėmėti, žvairi, bespalvėmis akimis; beveik visada pažeistas, sudarkytas šių kačių charakteris – jos baikščios, piktos, agresyvios, triukšmingos laukinukės.
Baikštūs, užsisklendę, nervingi, pikti gyvūnai suaugę gimdo tokius pačius – visa tai persiduoda iš kartos į kartą. Šių kačių agresyvumą netgi pradėta laikyti "siamukų" išskirtiniu bruožu. Ir juo vos ne didžiuojamasi! "Siamukų" šeimininkai su pasimėgavimu pasakoja, kaip jų augintinė ką nors apkandžiojo arba apdraskė.
Piktumas ir agresyvumas – ne Siamo ir ne Tailando kačių bruožas. Tai laukinių kačių savybė!
Vis dėlto nelegalūs veisėjai vienbalsiai tvirtina – "grynaveisliai"! "Valgo kietą-šlapią maistelį ir eina į dėžutę"... Tik 30 eurų! Kaip viskas paprasta! (Dabar jau tas pats mišrūnas parduodamas po 200-300 eur.)
Ir kartu keista... kad niekam nekyla abejonė, ar įmanoma už 30–50 eurų įsigyti grynaveislį gyvūną? Grynaveislės britų trumpaplaukės katės kainuoja 500–600 eurų, abisinų – 700-800 eurų, Meino meškėnų – 800 eurų, orientalų – 800 eurų, bengalų – 1000 eurų ir t. t. Visus šiuos gyvūnus galima įsigyti veislynuose. O štai "grynaveislių siamų" pilni kaimai bėgioja, o jų kačiukų apstu po 30 eurų (dabar jau po 200-300 eur)!
Įdomu, ar kas nors pagalvoja, kad tie "siamai" – visai ne Siamai!
Katės gyvena ilgai, 15–20 metų. Kur įsigijus dėti tokį "grynaveislį", kuris neteikia jokio malonumo? Tik šnypščia, draskosi, kandžiojasi arba bėga slėptis nuo žmonių. Kastruoti? O kokia iš to nauda? Taigi veisia toliau... Taip ratas sukasi.
Tiesą sakant, mums visiškai neįdomu, kas ką veisia ir už kiek parduoda. Ir mums visiškai tas pats, kas ką perka: kiekvienas renkasi pagal savo kišenę ir supratimą.
Šis straipsnis parašytas tiems, kurie klausia ir nori žinoti tiesą apie Siamo ir Tailando kačių veisles. O ne tiems, kuriems ta tiesa nepatogi ir kur kas naudingesnis melas.
Kadangi žmonės domisi, kuo mūsų katės skiriasi nuo jų turimų ar turėtų "siamukų", telieka atsakyti į šį klausimą labai paprastai:
Tie "siamukai" – nei Siamo, nei Tailando katės. Tai colour point spalvos mišrūnai.
Gyvūno grynakraujiškumą ir kilmingumą įrodo ne kailio ar akių spalva, o kilmės dokumentas.
Visos katės, kurios neturi 4 ar 5 kartų kilmės dokumento (tokio dokumento neturėjo jų tėvai, seneliai ir t. t.), yra mišrūnės.
Nesvarbu, į kokią veislę toji mišrūnė panaši.
O vadinamieji "siamukai" ir kilmingos Tailando Wichien Maat katės panašios tik tiek, kiek karikatūra primena originalą!
Mišrūnai:
Kilmingi:
Mišrūnai:
Kilminga:
© 2024 nectario.lt | Interneto svetainių kūrimas
|